4 گام برای تسکین یک سالمند آشفته و ناآرام

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پرستار سالمند باید بداند که چگونه با یک سالمند آشفته و ناآرام برخورد کند و در چه زمانی و کجا و تحت چه شرایطی دچار آشفتگی می شود. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

 • در طول زمان حمام و یا به هنگام تغییر لباس
 • در محیط های پر سر و صدا
 • ساعاتی از غروب یا شب
 • هنگام بهت و وحشت

پرستار سالمند با بررسی این حالات می تواند اطلاعاتی به دست آورد که برای رفع این مشکل مفید خواهد بود.

اغلب، گرد آوری یک دست نوشته و یادداشت توسط پرستار سالمند در مورد آشفتگی، شامل مواردی از جمله اینکه چه زمانی اتفاق افتاد، قبل از آن چه چیزی رخ داد، آنچه که سالمند آشفته و ناآرام شده است و یا کاری که او انجام می دهد، آنچه که دیگر مردم در آن نزدیکی انجام می دهند، و چه نوع رفتار آشفته ای به وجود آمده است، به پرستار سالمند کمک می کند.  همچنین می تواند هر کاری  را که برای آرام کردن آنها انجام داده است شامل کند و این که آیا نتیجه داده یا خیر.

به چیزهایی که در مورد سالمند آشفته و ناآرام می دانید فکر کنید.

مراجعه پرستار سالمند به ذهنش در مورد چیزهایی که  قبلا در مورد سالمند می دانسته، به مراقب کمک می کند. او می تواند از خودش بپرسد که:

 • سالمند چه مشکلات بهداشتی بزرگی دارد؟ آیا آنها آرتریت زانو داشتند که ممکن است باعث درد شوند؟ آیا آنها در هنگام ابتلا به یبوست شکایت داشتند؟ آیا بینایی آنها بسیار ضعیف است و شاید آنها نتوانند کسی را ببینند که روبروی آنها ایستاده است؟ این ها سوالاتی هستند که پاسخشان در ذهن پرستار سالمند وجود دارد.
 • احتمالا می داند که عادت های آنها چیست؟ آیا این سالمند کسی بود که همیشه دیر می خوابید، اما اکنون باید به دلیل برنامه خانوادگی زود به رختخواب برود؟ و یا طبق شناخت پرستار سالمند،آیا این فرد، سالمندی علاقه مند به تنهایی بوده که هرگز حضور در گروه های بزرگ دوست نداشت؟
 • احتمالا با سبک زندگی سالمند آشناست و می داند که آنها دوست داشتند چه کاری برای سرگرمی انجام دهند؟ چه چیزی آنها را هنگامی که به حال یک فرد جوان تر و سالم تر غبطه می خوردند آرام می کرد؟ آیا پرستار سالمند می دیده که آنها دوست داشتند به موسیقی گوش کنند و یا وقت خود را در خارج از منزل و با حیوان خانگی مورد علاقه خود بگذارنند؟

با پاسخ گویی به این سوالات توسط پرستار سالمند و نوشتنشان ، ایده ها و راه حل هایی در راستای این معضل به ذهن پرستار سالمند خواهد رسید.این نکته که پاسخ های این سوالات ممکن است در مقاطع زمانی مختلف، متفاوت باشد نیز نباید توسط پرستار سالمند فراموش شود. همچنین او باید بداند که این وظیفه مراقب است که علاوه بر کنترل، در راستای بهبود این مشکل، گام بردارد. در بخش بعد به بررسی دو گام دیگر برای کمک به پرستار سالمند در کنترل ناآرامی های سالمند تحت مراقبتش می پردازیم.

از سالمند آشفته و ناآرام سوال بپرسید

وقتی افراد سالمند دچار آشفتگی می شوند، پرستار سالمند می تواند از آنها بپرسد که مشکل چیست. اگر پرستار سالمند پاسخی دریافت نکند، می تواند سؤال های خاصی را مطرح کند مانند:

آیا جایی از بدن درد می کند ؟ اگر پاسخ بله است، اما آنها نمیتوانند به مراقب نشان دهند، پرستار سالمند باید به آرامی به قسمتهای مختلف بدن که ممکن است دچار درد باشد، اشاره کند. مکان های رایج شامل زانو، پشت و شکم هستند. پرستار سالمند با اشاره به این قسمت ها و پرسیدن این سوال، می تواند محل درد را پیدا کند.

 • آیا به حمام رفتن احتیاج دارید؟
 • آیا شما ترسیدید؟ پرستار سالمند می تواند ادامه دهد: چه چیزی شما را ترسانده؟
 • آیا شما یک لیوان آب میخواهید؟
 • آیا شما   را می خواهید؟ 

برخی از اشیاء مورد علاقه ممکن است شامل عینک، پتو خاص، کنترل از راه دور یا کتاب باشد که پرستار سالمند بهتر است آنها را شناسایی کند.

پیشنهاد مقاله : استخدام پرستار سالمند در منزل شرق تهران

2 + 2 را با هم بگذارید.

بهترین راهنمایی هایی که برای یک پرستار سالمند به منظور متوقف کردن آشفتگی برای اینکه پرستار سالمند متوجه شود چه چیزی باعث آن می شود و این وضعیت را تغییر دهد، در اینجا دو نمونه است:

مثال 1:

دونا هر زمانی که دخترش مانند یک مراقب او را به کلیسا می آورد، ناراحت می شد و گریه می کرد. با وجود اینکه هنگامی که جوان بود او دوست داشت هر یکشنبه به کلیسا برود. مخصوصا وقتی نوازنده ارگان شروع به نواختن می کرد خیلی بد بود. پس از آن دخترش سعی کرد مادرش کلیسا را ​​در تلویزیون تماشا کند و متوجه شد که او واقعا از آن لذت می برد. او متوجه شد که دونا توسط جمعیت مردم و صدای بلند کلافه و عصبی می شود.

 دخترش اوایل ماه آوریل او را به مراسم های اواسط هفته آورد، که هیچ موسیقی ارگان نداشت و تنها چند نفر از مردم حضور داشت. دختر دونا در اینجا در قالب یک مراقب مشکل را به خوبی حل کرد.

پرستار سالمند
از سالمند آشفته و ناآرام سوال بپرسید

مثال 2: 

والتر هر زمان که پرستار سالمندش او را حمام می دهد، به خصوص وقتی که او را به وان حمام می برد، شروع به دست و پا زدن و ناآرامی می کند. پسرش پرونده پزشکی والتر را دید و متوجه شد که دکترش توصیه می کند که جایگزین مفصلی برای آرتریتش در نظر بگیرند، اما والتر هرگز آن را انجام نداده است.

مراقب و پسر والتر متوجه شدند که زانوی والتر هنگامی که می خواهد پایش را در وان بگذارد، احتمالا صدمه می بیند و درد میگیرد. پسر او شروع به دادن تیلنول به او، یک ساعت قبل از حمام برنامه ریزی شده کرد و والتر بسیار آرامتر شد. در اینجا نیز، پسر والتر در قالب یک مراقب ، با بررسی پرونده پزشکی والتر، توانست مشکل را شناسایی و حل کند.اگر این نکات برای شما مفید نبود، می توانید از یک پزشک با تجربه، یک مدیر پرستاری و یا گروه های حمایتی پرستار سالمند، راهنمایی بگیرید. در پایان فراموش نکنید که یکی از بهترین تسکین دهنده هایی که برای سالمندان وجو دارد، حضور پرستار سالمند در کنارش است!

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان