زندگی برتر | ارائه خدمات پرستاری در منزل

پرستار سالمند, مقالات

راهنمایی پرستار سالمند برای مراقبت از والدین سالخورده

راهنمایی پرستار سالمند یکی از اتفاقات سخت و پیچیده از نظر عاطفی که یک فرد می­تواند طول زندگی خود تجربه کند، مراقبت از سالمند خویش است. من به تازگی مدت زمان زیادی را صرف مراقبت از پدر پیر و تنهای خود کرده­ام و از پس آن به خوبی، به کمک این 15 نکته بر آمده­ام. حال می­خواهم این تجربیات را در اختیار شما قرار دهم.

1- راهنمایی پرستار سالمند  قبول کنید که همه چیز تغییر کرده است

وقتی پدر و مادر سالخورد برای مراقبت وارد زندگی فرزندشان می­شوند، دنیای آن­ها دچار سردرگمی می­شود. برای این اتفاق کاملا جدید آماده باشید. در این مرحله نقش­ها، روش­ها و عواطف قدیمی تغییر خواهند کرد، پس آماده پذیرفتن نقش­ها­ و سناریوی جدید باشید.

2- راهنمایی پرستار سالمند آرام پیش روید.

مراقبت از والدین سالمند به طور کلی یک ماراتن است، نه مسابقه­ی دو سرعت. عجله نکنید. انتظار به سرعت نتیجه گرفتن و کنترل بر اوضاع را نداشته باشید. شما و آن­ها هر دو در قلمرو ناشناخته هستید. اجازه دهید ادامه مسیر به آرامی روش درست مراقبت از والدین سالمندتان را به شما نشان دهد. تا آن­جا که برایتان مقدور است اجازه دهید هر اتفاقی به طور طبیعی بیفتد. همان­طور که این اجازه را می­دهید، آن را دنبال و مدیریت کنید.

3- راهنمایی پرستار سالمند انتظار عاطفه و عشق از جانب آن­ها را نداشته باشید.

والدین شما در مرحله آخر زندگی­شان، ممکن است نسبت به شما احساسات عاطفی و عشق نشان دهند؛ که ممکن است به هر دلیلی قبلا آن را ندیده باشید. اما ممکن است آن­ها، این­کار را نکنند. اگر شما از والدین سالخورده­تان مراقبت می­کنید، شما با روشی جدید و عمیق­ با آن­ها ارتباط برقرار ­کنید که این امر تجربه بسیار فوق العاده­ای است. بهتر است انتظارات خاصی از آن­ها نداشته باشید و شگفت زده نشوید، تا دید مثبت و امید خود را نسبت به آنان از دست ندهید.

مطالعه کنید
مراقبت از سالمند بیمار تکنیک های موثری که گفته می شود

4-انتظار خشم از جانب آن­ها را داشته باشید.

هنگامی که شروع به مراقبت از والدین خود می­کنید، آن­ها چیزی را که همیشه در رابطه با شما داشته­اند که برایشان بسیار با اهمیت بود، را از دست می­دهند: اقتدار. که تحمل آن برای آن­ها راحت نخواهد بود. بنابراین از آن­ها انتظار برخورد با خشونت یا انتقاد سخت در مورد این فقدان را داشته باشید.

5-پرستار سالمند به آن­ها استقلال بدهید.

تا آن­جا که امکان پذیر است، گزینه­های موجود را به والدین خود به جای دستور دادن، پیشنهاد بدهید. مهم این است که آن­ها هم­چنان احساس کنند که خود اختیار دار زندگی خود هستند و نه شما! اجازه دهید آن­ها همه چیز را خود در مورد نحوه مراقبت و وضعیت­شان، تصمیم بگیرند.

6-از آن­ها مشاوره و پند بگیرید.

یک راه عالی برای نشان دادن علاقه و احترام به والدین – و به ویژه برای اینکه نشان دهید، هنوز هم برای آن­ها ارزش بسیار زیادی قائل هستید – این است که صادقانه از آن­ها بخواهید درباره چیزی­هایی که در زندگی شما اتفاق می­افتد، مشاوره و راه حل ارائه دهند. حتی اگر از نظرات آن­ها نمی­خواهید یا نمی­توانید استفاده کنید، اما به دقت به حرف­ها و مشاوره­های آن­ها گوش فرا دهید.

7- راهنمایی پرستار سالمند اختلال عملکرد احساسی آن­ها را از اختلال شناختی­شان جدا کنید.

تا آن­جا که می­توانید از طریق مکالمات و تعاملات با والدین خود، یاد بگیرید که اختلالات عاطفی و شناختی آن­ها را از هم تشخیص داده و متمایز کنید. الگوهای اختلالات عاطفی والدین شما احتمالا برای شما آشنا هستند و شما می­دانید که چگونه با آن برخورد کنید. اما اختلال شناختی آن­ها احتمالا برای شما جدید خواهد بود. برای پیگیری و شناخت دقیق آن، حتما موارد مشاهده شده را با ارائه دهندگان مراقبت­های بهداشتی والدین خود در میان گذاشته و بحث کنید تا راهکار مناسب برای برخورد صحیح با آن را به شما ارائه دهند. در بیشتر موارد، فقط باید آگاه باشید که این اتفاق جدیدی است و از این­رو به نوع جدیدی از پاسخ نیاز دارد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان مرکز پرستاری زندگی برتر آماده پاسخگویی به شما هستند