رابطه اعتیاد و بارداری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مصرف مواد در دوران بارداری می‌تواند برای مادر و نوزاد بسیار خطرناک باشد، بنابراین در صورت بروز این اتفاق، دریافت کمک از مراقبین بهداشت و اطرافیان مهم است. بارداری‌های ناخواسته  و همراهی اعتیاد و بارداری بیشتر در بین جمعیت کم‌برخوردار و افراد محروم جامعه اتفاق می‌افتد.

اعتیاد بدون بارداری در هر دو جنس مضر است اما اعتیاد دوران بارداری به دلیل حساسیت وضعیت بدنی مادر و درگیری جنین با خون مادر از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این مقاله به بررسی اعتیاد و بارداری، تاثیر الکل و مواد مخدر بر جنین و مسائل مربوط به آن می‌پردازیم.

 

آمار اعتیاد و بارداری

مصرف مواد اعتیادآور در میان زنان باردار یک نگرانی بهداشت عمومی مهم در سطح جهانی است. تعداد زنان باردار مبتلا به اختلال مصرف مواد هنگام زایمان از سال 1999 تا 2014 بیش از چهار برابر شده است.
طبق گزارشات، شیوع مادام العمر اختلالات مصرف الکل در زنان باردار  حدود 19.5 درصد است.

حدود 7.1 درصد از زنان باردار در طول زندگی اختلالات مصرف مواد مخدر را تجربه می‌کنند. با توجه به این آمار ا اعتیاد و بارداری، باید روش‌هایی برای اگاه سازی افراد، ترک اعتیاد و معرفی روش‌های پیشگیری از بارداری برای قشر کم درآمد معرفی کرد. همچنین باید خاطرنشان کرد که بیش از 50 درصد زنان در سنین باروری خود از الکل استفاده می کنند.

استفاده از مواد مخدر غیرقانونی یا خیابانی در دوران بارداری، از جمله حشیش، اکستازی، کوکائین و هروئین، می تواند اثرات بالقوه جدی بر روی جنین داشته باشد. مواد قانونی و غیرقانونی و تأثیر آنها بر بارداری که در این بررسی مورد بحث قرار گرفته اند عبارتند از مواد افیونی، کوکائین، الکل، تنباکو، ماری جوانا و آمفتامین ها

پیشنهاد مقاله : پرستار زن باردار در منزل در 3 دوره بارداری

مصرف مواد مخدر گوناگون، با توجه به ساختار شیمیایی آن‌ها، تاثیرات مختلفی روی وضعیت سلامتی مادر وجنین دارد. مادرانی که از کوکائین استفاده می کنند به مراقبت های ویژه قبل از تولد نیاز دارند و نوزاد ممکن است به مراقبت های حمایتی اضافی نیاز داشته باشد.

اگر مادر به طور منظم از مواد مخدر استفاده می کند، مهم است که زمان بارداری با این مشکل مقابله شود. بهتر است پس از آگاهی نسبت به بارداری، بدون مشورت با پزشک مصرف هیچ دارو یا ماده‌ی مخدری ناگهان متوقف نشود زیرا ممکن است مشکلات ترک یا سایر عوارض جانبی وجود داشته باشد و یا در موارد شدید تر، باعث سقط جنین شود.

دریافت کمک با توجه به اعتیاد و بارداری

در رابطه با اعتیاد و بارداری، ماماها ، پزشک عمومی و دیگر مراقبین سلامت کسی را قضاوت نمی‌کنند، بنابراین مادران جوان می‌توانند از آ‌ن‌ها مشورت بخواهند. مسئولین مشغول به کار در مراکز بهداشت می‌توانند مادران را کمک کنند تا به طیف گسترده ای از خدمات دیگر مانند حمایت های دوران بارداری و خانواده دسترسی پیدا کنند.
CDC اقداماتی خاص برای جلوگیری از اختلال مصرف مواد مخدر در بین زنان باردار و زنان در سنین باروری انجام می دهد و اطمینان حاصل می کند که زنان مبتلا به اختلال مصرف مواد مخدر تحت درمان مناسب قرار می گیرند..

اعتیاد به الکل در  دوران بارداری

الکل یک تراتوژن است و اثرات آن می تواند شامل سقط خود به خودی، محدودیت رشد، نقایص مادرزادی و عقب ماندگی ذهنی باشد. اختلال طیف الکل جنینی می تواند عواقب طولانی مدتی برای نوزاد داشته باشد.

اثرات اعتیاد بارداری بر جنین و نوزاد
مصرف کوکائین در بارداری می تواند منجر به سقط خود به خود، زایمان زودرس، جدا شدن جفت و ناهنجاری های مادرزادی شود. مشکلات نوزادی شامل تغذیه نامناسب، بی حالی و تشنج است.
مصرف مواد افیونی در دوران بارداری با پیامدهای منفی جدی سلامتی برای زنان باردار و نوزادان در حال رشد، از جمله تولد زودرس، مرده زایی، مرگ و میر مادران، و سندرم پرهیز نوزادی مرتبط است. NAS گروهی از علائم ترک است که بیشتر در کودکان پس از قرار گرفتن در معرض مواد افیونی در دوران بارداری مادر رخ می دهد.

 

پیشگیری از اعتیاد بارداری

بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر CDC ، اختلال  غربالگری روتین و آموزش زنان در سنین باروری مهم ترین راه های کاهش اعتیاد در بارداری است.
جمع بندی

اعتیاد و بارداری یکی از مهم ترین دغدغه‌های سازمان سلامت جهانی است. از مسائل درگیر کننده‌ی آن می‌توان به اعتیاد کودک تازه متولد شده اشاره کرد. امید است با بهبود وضع اقتصادی، آموزش در نقاط کم برخوردار و گسترش روش‌های پیشگیری تعداد مورد‌های بارداری به همراه اعتیاد را کاهش داد.

شما می‌توانید برای دریافت خدمات پرستاری در منزل با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.