چند راهکار برای مراقبت از بیماری تنفسی در سالمندان در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

هنگام مراقبت از سالخوردگان دشوار است که پرستار سالمند بداند که دقیقاً چه کاری باید انجام دهد یا اینکه چگونه بسته به بیماری، می تواند در روند درمانی کمک کند. هنگامی که یک بیماری تنفسی به وجود می آید، شناخت مراحل مختلف یک برنامه درمانی و مسئولیت در طول این برنامه، برای پرستار سالمند بسیار مهم است.

بسته به بیماری، تعدادی درمان وجود دارد که بیمار می­تواند تحت آنها قرار بگیرد. در این مورد سطوح مختلف و تفاوت­هایی وجود دارد، و حتی اعتقادات متفاوتی در مورد اینکه کدام روش  مؤثرتر است ممکن است وجود داشته باشد. بیماری های تنفسی گزینه های درمانی منحصر به فردی دارند و درک آنها یک گام مهم در نقش شما به عنوان پرستار در منزل سالمند است.

توانبخشی ریوی

توانبخشی ریوی برنامه ای است که شامل ورزش و آموزش برای کمک به بیماران تنفسی در مدیریت مشکلات تنفسی، افزایش استقامت، افزایش سطح انرژی و کاهش نفس نفس زدن است. بسته به توانایی یک فرد در ورزش و میزان توانایی انجام فعالیت های بدنی، ممکن است این روش درمانی تغییر یابد. برای آشنایی پرستار سالمند با بیماری تنفسی ، در این طرح تعدادی درمان وجود دارد که می توان آنها را در برنامه بیمار گنجانید که بسیاری از آنها در خانه قابل انجام است. این کار عمدتاً شامل تمرینات ورزشی، تکنیک­های صرفه جویی در مصرف انرژی، راهبردهای تنفس، مشاوره تغذیه ای و پشتیبانی گروهی است که برای بیمار تحت نظارت پرستار سالمند توصیه می­شود.

پیشنهاد مقاله : پرستار سالمند تمام وقت در منزل

فواید زیادی برای این نوع مراقبت وجود دارد و اگرچه نمی تواند یک بیماری را درمان کند، اما می تواند ضمن کاهش درد و ناراحتی، کیفیت زندگی را افزایش دهد. توانبخشی ریوی می تواند به عملکرد کلی روزانه بیمار تحت نظر پرستار سالمند کمک کند و علائم بیماری را کاهش دهد، در حالی که به طور همزمان به مدیریت اضطراب یا افسردگی که اغلب به دنبال تشخیص بیماری پیش می ­آید کمک می کند.

خوشبختانه، این روش درمانی می تواند به آسانیِ کشش و پیاده روی کوتاه یا عبور از پله ­ها باشد. با گذشت زمان، قدرت افزایش می یابد و بیمار تحت مراقب پرستار سالمند از نظر جسمی به اندازه کافی توانایی پیاده روی طولانی تر را خواهد داشت. تعیین یک هدف توسط پرستار سالمند می تواند باعث شود این روند برای بیمار بیشتر پاداش دهنده باشد بجای اینکه ناامید کننده عمل کند، مانند افزایش پیاده­روی بیمار به میزان 10 فوت در روز.

به طور مداوم در طول فرآیند این نوع مراقبت ها اهمیت دارد، زیرا به احتمال زیاد پرستار سالمند فردی است که با سالخوردگان تمرینات خانگی را انجام می­دهد، آنها را تشویق می­کند و به آنها برای رسیدن به اهداف انگیزه می­دهد.

اکسیژن درمانی برای بیماری تنفسی

بسته به تشخیص، ممکن است اکسیژن درمانی یک درمان مناسب باشد. این روش می تواند در بسیاری از بیماری­ها کمک کند، از جمله:

 • سرطان ریه
 • COPD
 • فیبروز کیستیک
 • فیبروز ریوی
 • ذات الریه
 • آسم شدید
 • آپنه خواب (وقفه تنفسی هنگام خواب)

این روش درمانی می تواند به بیمار کمک کند تا در مجموع فعال بماند و احساس بهتری داشته باشد. اگر حداقل 15 ساعت در روز مورد استفاده قرار گیرد، گفته می شود که اکسیژن درمانی میزان بقا را در بعضی موارد افزایش می دهد. این مراقبت در خانه انجام خواهد شد، بنابراین درک چگونگی کمک به سالمند و نحوه فرایند برای پرستار سالمند بسیار مهم است. بسته به آنچه پزشک توصیه می­کند، نوع اکسیژن درمانی ممکن است متفاوت باشد.

چندین ماشین مختلف استفاده می شود، مانند یک کنسانتره استاندارد اکسیژن، مخزن اکسیژن مایع یا مخزن اکسیژن فشرده. نحوه استفاده بیمار تحت نظر پرستار سالمند نیز ممکن است متفاوت باشد، با یک کاناله بینی یا ماسک صورت.

دانستن چگونگی کمک به بیمار برای پرستار سالمند بسیار مهم است،

نقش مراقبتی پرستار سالمند حتی بیشتر ضروری باشد:

 • پرستار سالمند هرگز در نزدیکی مخزن اکسیژن سیگار نکشد.
 • پرستار سالمند از محصولات قابل اشتعال در همان مجاورت استفاده نکند.
 • مخزن را به صورت قائم نگه داشته و 5 فوت از آن دور بمانید.
 • پرستار سالمند از استفاده از محصولاتی با روغن، گریس و نفت خودداری کند.
 • پرستار سالمندهمیشه یک کپسول اطفای حریق را در دسترس نگه دارد.
 • شرکت برق را از مخزن اکسیژن خود برای اولویت دهی در هنگام قطع برق مطلع کنید.

ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که یک بیمار در امتحان کردن اکسیژن درمانی، مانند دشواری آن یا چگونگی پذیرش از نظر اجتماعی، مردد باشد، اما این مزایا بسیار بیشتر از نگرانی ها است. این مزایا شامل افزایش احتمال بقا، کاهش علائم و عوارض، افزایش توانایی ورزش و همچنین کیفیت بهتر زندگی است که پرستار سالمند می­تواند به بیمار گوشزد کند.

از آنجا که این درمان در درجه اول در منزل انجام می شود، اطمینان پرستار سالمند از وجود یک محیط امن و آگاهی از روش­های درمانی و برنامه ریزی مناسب باعث می شود تا شغل پرستار سالمند به عنوان یک مراقب روان­­تر دنبال شود و محیط بهتری برای بیمار فراهم باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان